Christchurch School Military Veterans


Christchurch Alumni Veterans - (* = died in combat)
 
 
Woodford C. Harwood '23
U.S. Army
 
Herbert B. Mayers '23 
U.S. Army
 
Edward T. Ryland '23
U.S. Army 
 
John C. Wyllie '24
U.S. Army
 
Charles Darbie '26
U.S. Army
 
Joseph K. Vandeventer '26
U.S. Army
 
Edmond K. Vertner '26
U.S. Army
 
William F. Robards '27 
U.S. Navy
 
Richard J. Bischoff '28
U.S. Army
 
William P. Jones '28
U.S. Army
 
Robert W. Smethie '28
U.S. Navy
 
Donald W. Wingfield '28
U.S. Navy
 
William J. Gascoyne III '30
U.S. Army 
 
John B. Pinner II '30
U.S. Marine Corps
 
Frank B. Meacham '30 
U.S. Marine Corps 
 
John W. Monroe '30
U.S. Army 
 
Kingsley N. Fisher '31
U.S. Army
 
Levin W. Lane IV '31
U.S. Army
 
John A.A. Luttrell Jr. '31
U.S. Army
 
William A. Pleasants Jr. '31 
U.S. Army 
 
Cary B. Adkins '32
U.S. Army 
 
Everett L. Blake '32 
U.S. Army
 
Russell Fisher MD '32
U.S. Navy
 
George C. Lockard Jr. '32 
U.S. Army 
 
Frank M. Morton '32
U.S. Navy
 
Robert C. Nase '32 
U.S. Army 
 
Lewis B. O'Hara '32
U.S. Army
 
Meredith L. Scott '32
U.S. Navy
 
Richard H. Simmonds '32
U.S. Army
 
Michael E.M. Wheat '32
U.S. Army
 
John R. Henderson III '33
U.S. Army
 
Lawrence W. Latane Jr. '33
U.S. Navy
 
Thomas S. Marchant '33
U.S. Army (AAF)
 
Nathaniel B. Page '33 
Edward M. Smith '33
U.S. Army
U.S. Army
 
George D. Adreon '34
U.S. Army
 
George A. Hilbert Jr. '34
U.S. Army (AAF)
 
Charles B. Leaf '34
U.S. Coast Guard
 
Edward K. Markell '34
U.S. Navy
 
George U. Pope '34 
U.S. Army
 
Arthur Sherman '34 
U.S. Navy
 
Harry H. Witzke Jr. '34
U.S. Navy 
 
Crombie J.D. Garrett '35
U.S. Marine Corps
 
Joyce C. Gilliam Jr. '35
U.S. Army
 
*Richie Henderson '35
U.S. Navy
 
Miles A. Libbey Jr. '35 
U.S. Navy 
 
Thomas M. R. Mayo '35 
U.S. Army 
 
Walter A. Hazelwood '36 
U.S. Army 
 
Harry E. Karr Jr. '36 
U.S. Army 
 
David E. Latane '36
U.S. Army (AAF)
 
Lawrence G. Lewis '36
U.S. Army
 
Tazewell L. McCorkle '36
U.S. Army
 
Roland B. Miller '36
U.S. Army 
 
Wilson T. Shelton '36 
U,S. Army 
 
*Sydney A. Vincent Jr. '36
U.S. Army
 
William V. Ward '36 
U.S. Army 
 
John A.B. Davies '37
U.S. Army
 
*Robert Jones '37
U.S. Army
 
Thomas D. Martin '37
U.S. Navy
 
Thomas R. Slingluff Jr. '37 
U.S. Army (AAF) 
 
Dudley Amoss '38
U.S. Army (AAF)
 
Stuart J. Fuller Jr. '38
U.S. Army (AAF)
 
Frederick Deane Goodwin Jr. '38
U.S. Navy
 
Cecil W. Page Jr. '38
U.S. Army
 
John T. Vance III '38 
U.S. Army 
 
Charles E. Ayers '39
U.S. Army
 
William F. Byers '39
U.S. Army
 
Robert S. Caperton '39
U.S. Army
 
James L. Chavasse '39
U.S. Army
 
Jim Dischinger '39
U.S. Army
 
William A. Fenner '39
U.S. Army
 
Stuart J. Fuller Jr. '39
U.S. Air Force
 
Fielding Greaves '39
U.S. Army
 
Earnest D. Harding '39
U.S. Army
 
Malcus S. Horton '39
U.S. Air Force
 
Thomas G. Jones III '39
U.S. Army
 
James M. Lipsey '39 
U.S. Army 
 
Roger Moorman '39
U.S. Navy
 
John H. Norton '39
U.S. Army
 
Herbert S. Osborn '39
U.S. Army
 
Carlton L. Slate '39
U.S. Army
 
Wiley P. Ballard '40 
U.S. Army 
 
Julian W. Clarkson '40
U.S. Navy
 
Thomas D. Crittenden '40
U.S. Coast Guard
 
Thomas A. Devan '40 
U.S. Army 
 
Henry K. Fowle '40
U.S. Navy
 
*Robert G. Holloway '40
U.S. Army (AAF)
 
Ellis H. Joyner '40 
Walter D. Shields Sr. '40
U.S. Marine Corps 
U.S. Navy
 
Joseph T. Warren Sr. '40
U.S. Army (AAF)
 
Nathaniel F. Young '40
U.S. Army
 
Vincent Canby '41
U.S. Navy
 
Carroll C. Chowning Jr. '41
U.S. Navy
 
Hugh Dischinger '41
U.S. Army (AAF)
 
Catesby T. Field Jr. '41 
U.S. Army 
 
Eugene A. Hildreth V '41
U.S. Navy
 
Segar Hinkle '41
U.S. Army (AAF)
 
Freeland Mason '41
U.S. Army
 
Charles B. Tebbs '41
U.S. Marine Corps
 
Hunter T. Wagener Jr. '41
U.S. Army
 
Col. James Breckinridge '42
U.S. Marine Corps
 
William F. Bowman '42 
U.S. Army
 
V. Randolph Chowning Jr. '42
U.S. Army (AAF)
 
Charles Henry Cline '42
U.S. Army
 
James S. Davenport '42
U.S. Army
 
Eugene Deas '42
U.S. Navy
 
Forrest B. Holloway '42
U.S. Army
 
Robert H. Mumper '42
U.S. Army (AAF)
 
Thomas P. Peyton III '42
U.S. Marine Corps
 
Frank S. Tavernner III '42 
U.S. Army 
 
Robert M. Treser '42
U.S. Army
 
W. Langley Wood '42
U.S. Navy
 
William C. Styron '42
U.S. Marine Corps
 
William “Mick” Bowman '42
U.S. Army
 
Francis P. Jones '42
U.S. Navy
 
Britton Wagstaff '42
U.S. Army 
 
William R. Winder '42
U.s. Army
 
John K. Cowperthwaite '43
U.S. Navy
 
John W. Flemer '43
U.S. Army 
 
Archibald C. Harrison '43
U.S. Navy
 
Robert N. Hinkel '43
U.S. Navy
 
Clifford W. Hubbard Jr. '43
U.S. Army
 
Roger S. Pile '43
U.S. Marine Corps
 
Chester D. Porter Jr. '43
U.S. Army
 
Stephen Lee Thorne '43
U.S. Army (AAF)
 
Howard E. Topping Jr. '43 
U.S. Navy 
 
Edward P. von Walter '43
U.S. Navy
 
William C. Vandeburgh '43 
U.S. Army 
 
*Lewis B. Cardozo '44
U.S. Marine Corps
 
Thomas A. Flemer '44 
U.S. Army 
 
Daniel M. Greathead '44 
U.S. Army 
 
William C. Hogge '44
U.S. Air Force
 
Robert B. Lloyd '44
U.S. Army
 
George J. Magnus Sr. '44
U.S. Army
 
Franklin P. McGinnes '44
U.S. Navy
 
Jebil Moll '44
U.S. Army
 
*Joseph Thrift Jr. '44
U.S. Army
 
Hart Waller Whittemore '44
U.S. Navy
 
A. Wallace Wooten '44 
U.S. Army 
 
Powell W. Davis '45
U.S. Air Force
 
Richard E. Marshall '45 
U.S. Army 
 
Collins Snyder '45
U.S. Navy
 
Jesse W. Topping '45 
U.S. Army (AAF) 
 
William T. Vrooman '45 
U.S. Army 
 
Thomas C. Cardozo '46
U.S. Marine Corps
 
Hodges Gallop '46
U.S. Coast Guard
 
William C. Avery '47
U.S. Coast Guard
 
John B. Bullard Jr. '47
U.S. Navy
 
Frank F. Churchill '47
U.S. Army 
 
James M. Miller '47
U.S. Army
 
Byron W. Graves Jr. '48
U.S. Army
 
A. Daniel Alexis Jr. '49
U.S. Navy
 
Robert Chewning '49
U.S. Navy
 
L. Ward Edwards '49
U.S. Navy
 
David M. Kippenbrock '49
U.S. Navy
 
John H. W. Rhein III '49
U.S. Army
 
Robert R. Simmons '49 
U.S. Army 
 
George W. St. Clair '49
U.S. Navy
 
I. Edward Trotter Jr. '49
U.S. Army
 
Frederick P. Anthony '50
U.S. Marine Corps
 
Cuthbert Bristow '50
U.S. Army
 
William C. Bryson Jr. '50
U.S. Marine Corps
 
Joseph A. Eggler '50
U.S. Coast Guard
 
William R. Griffin '50
U.S. Army
 
Archer Goodwin '50
U.S. Coast Guard
 
Richard G. Moncure '50
U.S. Air Force
 
Eugene A. Tinsley '50
U.S. Marine Corps
 
Walter Lord '51
U.S. Army
 
Woodson T. Ralston '51
U.S. Navy
 
Silas W. Barnes Jr. '52
U.S. Army
 
James F. Chase, Jr. '52
U.S. Army
 
Robert L. Montague '52
U.S. Navy
 
Buford M. Parsons, Jr. '52
U.S. Army
 
John G. Pollard III '52
U.S. Army
 
William H. Street III '52
U.S. Army
 
William H. Dabney '53
U.S. Marine Corps
 
Roy A. Cather Jr. '53
U.S. Army
 
Gerald L. Cooper '53
U.S. Navy
 
Joel McGurk '53
U.S. Navy
 
Woodson T. Ralston '53
U.S. Navy
 
Frank Willoughby '53
U.S. Air Force
 
Edward W. Cather II '54
U.S. Navy
 
Henry H. Eichelburger '54 
U.S. Army 
 
E. Worth Higgins Jr. '54
U.S. Army
 
Otho L. Gladding III '54
U.S. Army
 
William C. Tulloss '54
U.S. Army
 
Philip H. Wallace Sr. '54 
U.S. Army 
 
Charles F. Wilkins II '54
U.S. Air Force
 
William M. Ferguson Jr. '55
U.S. Navy
 
Thomas L. Grove Jr. '55
U.S. Air Force
 
L. Easley Spencer '55
U.S. Army
 
Taliaferro Bargamin '56
U.S. Air Force
 
S. Woodruff Bentley '56
U.S. Air Force
 
F.H. Daniel Cook '56
U.S. Coast Guard
 
David H. Herndon '56
U.S. Coast Guard
 
Jesse Hinson '56
U.S. Navy
 
John S. Hopewell '56
U.S. Navy
 
Charles A. Ferguson II '56
U.S. Army
 
William Davis Grove '56
U.S. Marine Corps
 
Horace C. Robison Jr. '56
Alfred L. Stratford '56
U.S. Navy
U.S. Army
 
James L. Bennett Jr. '57
U.S. Army
 
Littleton B. Cockrell '57 
U.S. Army 
 
James W. Ferrell, III '57
U.S. Army
 
Roger Garlow '57
U.S. Coast Guard
 
Michael Kelly '57
U.S. Marine Corps
 
Herbert M. Wolfrey Jr. '57
U.S. Army
 
Owen Bowser '58
U.S. Marine Corps
 
Darwin R. Harrold '58
U.S. Army
 
H. Murrell McLeod '58
U.S. Navy
 
Mason T. New '58 
U.S. Coast Guard 
 
Gregory F. Smith Sr. '58
U.S. Navy
 
Ennolls A. Stephens Jr. '58
U.S. Coast Guard
 
John Stock '58
U.S. Army (NGUS)
 
Thomas B. Booth '59 
U.S. Navy 
 
H. Thomas Fisher '59
U.S. Coast Guard
 
John H. Toole '59
U.S. Army
 
Willis B. Ennis '59
U.S. Army
 
James K.M. Newton III '59
U.S. Marine Corps
 
Robert B. Powell '59
U.S. Army
 
Leavenworth Ferrell '59
U.S. Marine Corps
 
Thomas G. McMillan '59
U.S. Coast Guard
 
Christopher N. Banks '60
U.S. Air Force
 
Frank D. Drumheller Jr. '60
U.S. Marine Corps
 
W. West Foster '60
U.S. Army
 
Alexander G. Monroe '60
U.S. Navy
 
James S. Jefferson '60 
U.S. Army
 
George M. Temple '60
U.S. Marine Corps
 
William A. B. Thomas '60
U.S. Navy
 
Nathaniel P. Ward IV '60
U.S. Army
 
George W. Warren IV '60
U.S. Army
 
Vance A. Webb '60
U.S. Air Force
 
James R. Chambers '61
U.S. Army
 
Robert R. Goodhart '61
U.S. Army
 
Robert Gould '61
U.S. Air Force
 
G. Garland Jefferson '61
U.S. Army
 
Paul F. Judson Jr. '61
U.S. Air Force
 
Thomas W. Klingelhoefer '61
U.S. Navy
 
Ward R. Scull III '61 
U.S. Army 
 
Robert A. McMillan '61
U.S. Navy
 
Allen Watts Staples Jr. '61
U.S. Army
 
Beverley R. Tucker III '61 
U.S. Army 
 
Benjamin A. Warthen '61
U.S. Army 
 
John R. Wilhoite '61
U.S. Army (NGUS)
 
John J. Ambler Jr. '62
U.S. Army (NGUS)
 
Richard B. Bowles MD '62
U.S. Army
 
James D. Enochs '62
U.S. Marine Corps 
 
E. Emery Gray '62
U.S. Army
 
Willis M. Gregory '62 
U.S. Marine Corps 
 
David L. Henderson '62
U.S. Army
 
Dunbar Lawson '62
U.S. Navy
 
Garnett O. Lee III '62
U.S. Marine Corps
 
Roderic Leland '62   
U.S. Navy
 
Alfred P. Scott '62
U.S. Marine Corps
 
John S. Shaw II '62
U.S. Army
 
John E. Decher III '63 
U.S. Marine Corps 
 
William McLean '63
U.S. Army
 
Lewis B. Puller Jr. '63
U.S. Marine Corps
 
 Jonathan M. Samet '63
U.S. Army
 
Charles C. Tylander '63
U.S. Navy
 
Sterling R. Bolling Jr. '64
John Branch Burke '64
U.S. Air Force
U.S. Coast Guard
 
Robert E. Banks '64
U.S. Navy
 
John W. Craine Jr. '64
U.S. Navy
 
C. Fletcher Flemer III '64
U.S. Army
 
Davidson J. Gill '64
U.S. Army
 
Capt. Robert E. Mills '64
U.S. Army
 
Ian Refo '64
U.S. Navy
 
Robert F. Turner, '64
U.S. Army
 
Will J. Wallace III '64
U.S. Marine Corps
 
David W. Ware Jr. '64
U.S. Army
 
Thomas H. Welsh III '64
U.S. Marine Corps
 
George R. Wood '64
U.S. Marine Corps
 
James A. Boone '65
U.S. Army
 
F. Willson Craigie '65
U.S. Army
 
Joseph B. Farrar '65
U.S. Army
 
Arthur Lipscomb III '65
U.S. Army
 
George R. Scott '65
U.S. Navy
 
Walter D. Shield Jr. DDS '65
U.S. Army
 
Tim Tepper Jr. '65
U.S. Coast Guard
 
Patrick D. Thrasher '65
U.S. Army
 
John Smart '65
U.S. Army
 
Edwin G. Ball '66 
U.S. Marine Corps
 
F. Breckinridge Montague '66
U.S. Navy
 
John D. Drumheller '66
U.S. Navy
 
Brandt Everhart '66
U.S. Army
 
George S. Kemp III '66 
U.S. Army 
 
Douglas Long '66
U.S. Marine Corps
 
I. Christopher Parrish '66
U.S. Army
 
J. Boyd Spencer '66
U.S. Army
 
John F. Vogel '66 
U.S. Army (NGUS) 
 
Jerome P. Brumby '67
U.S. Air Force
 
Paul M. Fleming '67
U.S. Army
 
Gugy A. Irving Jr. '67
U.S. Air Force
 
David R. McLaughlin '67
U.S. Army
 
Thomas H. Redfern '67
U.S. Army
 
William Butler '68
David Dufek '68
U.S. Marine Corps
U.S. Navy
 
Douglas E. Flemer '68
U.S. Coast Guard
 
William Y. White III '68
U.S. Navy
 
Stuart Keith Eutsler Jr. '69
U.S. Navy
 
Frank Henson '69
U.S. Marine Corps
 
Mark Holt '69
Virgil Harrison Marshall Jr. '70
U.S. Navy
U.S. Army (NGUS)
 
James A. Packett Jr. '70
U.S. Air Force
 
E. Carlton Wilton, Jr. '70
U.S. Army (NGUS)
 
Guy Andrews '73
U.S. Marine Corps
 
Edwin A. Friend III '73
U. S. Navy
 
Charles E. Hunter II '73
U.S. Army
 
Braxton Valentine '73
U.S. Marine Corps
 
Thomas G. Skinner '74
U.S. Army
 
Scott R. Wilmot '74 
U.S. Navy
 
John C. Lemmon '75 
U.S. Marine Corps
 
William Copes Wescott III '75
U.S. Army
 
Edward L. Bowie Jr. '76 
U.S. Army 
 
P. Edward Bentley '77
U.S. Marine Corps & U.S. Air Force
 
William H. McCracken '80
U.S. Army
 
Thomas H. Deane '82
U.S. Army
 
Richard G. Hobson Jr. '82
U.S. Army
 
Vernon K. Mudd '82
U.S. Navy
 
Mark P. Vakos '82
U.S. Army
 
Matthew B. Smith '84
U.S. Navy
 
William E. Radcliffe '88
U.S. Navy
 
KC Rivera '88
U.S. Army
 
Jay Council '90
U.S. Army
 
John Fleet '90
U.S. Navy
 
Greg Belkin '91
U.S. Navy
 
Elvin Cabrera '91
U.S. Army
 
Brett Di Piero '91
U.S. Air Force
 
Ralph E. Mayer '91
U.S. Army
 
Andrew B. Spencer '91
U.S. Army
 
Trip Ellis '92
U.S. Marine Corps
 
Shelley Gill '92
U.S. Air Force (NGUS)
 
John Newton '93
U.S. Army
 
Santiago R. Morales '95
U.S. Army
 
Jon B. Smith '96 
U.S. Army 
 
Edwin Sherman '97
U.S. Army
 
Peter Scheu '98
U.S. Navy
 
Meredith Adkins '00
U.S. Navy
 
Ashton Crabtree '00
U.S. Navy
 
Brad Fertig '00
U.S. Coast Guard
 
Alejandro Moreno '01 
U.S. Army 
 
Drew Brownson '02
U.S. Air Force
 
Brooks Auger '03
U.S. Army
 
Charles N. Lewis '03
U.S. Army
 
Ned Burgwyn '04
U.S. Coast Guard
 
L.H. Ginn V '04
James T. Painter '04
U.S. Army
U.S. Army
 
Cody J. Tinsley '05
U.S. Army
 
Isaiah Murray '05
U.S. Air Force
 
Matthew J. Fluhr '07
U.S. Navy
 
Daniel Crouch '08
U.S. Navy
 
Andrew Schroeder '10
Taylor A. Byrd '11
U.S. Navy
U.S. Army (NGUS)
 
Shaquille J.Townsend '12
Amanda Eldridge '12
U.S. Navy
U.S. Army
 
Parker Byrd '13
U.S. Army
 
Edward L. Bowie III '14
U.S. Army
 
Trent E. Bishop '92
U.S. Marine Corps
 
 
Faculty/Staff Veterans:
 
William D. Smith Jr.
U.S. Army
 
Truman D. Sherer
U.S. Army
 
William P. Jones '28
U.S. Army
 
Richard J. Bromley
U.S. Army
 
Robert M. Yarbrough Jr.
U.S. Army (AAF)
 
Richard "Dick" Working
U.S. Army (AAF)
 
Hatcher C. Williams
U.S. Army
 
Thomas L. Grove
U.S. Army
 
William J. Davies Sr.
U.S. Army
 
Henry S. Hackney
U. S. Army (AAF)
 
C. Edwin Cox
U.S. Coast Guard
 
Edward Kearney
U.S. Army (AAF)
 
Gerald L. Cooper '53
U.S. Navy
 
Robert C. Goodman Jr.
U.S. Army
 
Albert E. McCue
U.S. Army
 
Floyd Milby
U.S. Navy
 
Grover C. Jones Jr.
U.S. Navy
 
William Ferrell
U.S. Navy
 
Fredrick D. Riley Jr.
U.S. Navy
 
Frank F. Smart Jr.
U.S. Navy
 
R. Christian Willaford
U.S. Navy
 
William A. Nunn Jr.
U.S. Army
 
Fredric D. Riley
U.S. Navy
 
James C. Taylor
U.S. Navy
 
Willis Wills
U.S. Coast Guard
 
William A. Schroeder Jr.
U.S. Navy
 
The Reverend Edward M. Gregory
U.S. Army 
 
Peter B. Southmayd
U.S. Marine Corps
 
William Young
U.S. Navy
 
Robert A. Shriver 
U.S. Navy 
 
J.T. Jones
U.S. Navy
 
William H. Evans III
U.S. Army
 
Randal Brown
U.S. Army
 
Dale Peterson
U.S. Army
 
 
 
Personal Awards presented to Christchurch School Alumni and Faculty
 
 
Navy Cross                           Colonel William H. Dabney,USMC
Captain William A. Young, USN
 
 
Distinguished Service Medal
Vice Admiral John W. Craine Jr. USN
 
 
Silver Star
Colonel William H. Dabney, USMC
 
Joseph B. Farrar, USA 
 
1st Lientenant C. Fletcher Flemer III, USA
 
Lieutenant Richie N. Henderson, USN
 
Lieutenant Lewis B. Puller Jr., USMC
 
Major Sydney Vincent, USA
 
 
Legion of Merit
Vice Admiral John W. Craine Jr., USN
 
Captain William C. Robards, USN
 
Captain Robert A. Shriver, USN
 
Captain William A. Schroeder Jr., USN                                                                                
 
 
Distinguished Flying Cross
Colonel Frederick Anthony, USMC
 
Lieutenant Col. David E. Latane, USAF
 
Captain William A. Schroeder Jr. USN 

Robert E. Mills, USA
 
Major Thomas R. Slingluff, Jr. USA (AAF)
 
Bronze Star Medal
Lewis B. Cardozo, USMC
 
Colonel William H. Dabney, USMC
 
1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
 
Major William W. Emory, USA
 
Sergeant Joseph Farrar, USA
 
1st Lieutenant C. Fletcher Flemer III, USA 
 
 
Major Stuart J. Fuller Jr., USA
 
 
Davidson J. Gill, USA
 
Captain Louis H. Ginn V, USA
 
Lieutenant Col. Raymond R. Goodhart
 
The Reverend Edward M. Gregory 
 
1st Lieutenant Willis Gregory, USMC
 
Major L. Winder Lane, USA
 
Colonel William A. Nunn Jr., USA
 
1st Lieutenant William McLean, U.S. Army
 
T/Sgt Robert H. Mumper, USAAF
 
Colonel Cecil W. Page, USA
 
Captain Cody J. Tinsley
 
Captain Nathaniel P. Ward IV, USA
 
1st Lieutenant George Warren IV, USA
 
Major Robert M. Yarbrough Jr., U.S. Army
Robert E. Mills, USA
 


Robert B. Powell , USA
Private First Class James T. Painter
 
Purple Heart Medal
William “Mick” Bowman, USA
 
PFC Lewis B. Cardozo, USMC
 
Major William W. Emory, USA
 
Sergeant Joseph Farrar, USA
 
Lieutenant Richie N. Henderson, USN
 
1st Lieutenant Willis Gregory, USMC
 
Captain Thomas S. Marchant, USAAF
 
Lieutenant Lewis B. Puller Jr., USMC
 
Major Sydney Vincent, USA
 
Lieutenant Hunter Wagener, USA
 
Captain Nathaniel P. Ward IV, USA
 
R.H. Langley Wood, USN
 
Robert E. Mills, USA
 
Defense Meritorious Service Medal
Captain Alexander G. Monroe, USN
 
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
 
 
Joint Services Commendation Medal
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USN
 
 
Joint Services Achievement Medal
Captain Cody J. Tinsley
 
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
 
 
Meritorious Service Medal
Vice Admiral John W. Craine Jr., USN
 
1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
 
Captain Alexander G. Monroe, USN
 
Captain Robert A. Shriver, USN 
 
Captain Cody J. Tinsley
 
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
 
Captain Louis H. Ginn, USA
 
Air Medal
Vice Admiral John W. Craine Jr., USN
 
V. Randolph Chowning, USAAF
 
1st Lieutenant C. Fletcher Flemer III, USA 
 
Lieutenant Col. Raymond R. Goodhart 
 
Lieutenant Col. Fielding Greaves, USA
 
Lieutenant Col. David E. Latane, USAF
 
Captain Thomas S. Marchant, USAAF
 
T/Sgt Robert H. Mumper, USAAF
 
1st Lieutenant Herbert S. Osborn, USAAF
 
Captain  William A. Schroeder Jr., USN
 
1st Lieutenant George Warren IV, USA
 
Robert E. Mills, USA

Major Thomas R. Slingluff, Jr. USA (AAF)
 
Navy  Commendation Medal
Vice Admiral John W. Craine, USN
 
Master Chief Petty Officer Jesse Hinson, USN
 
Colonel William H. Dabney, USMC
 
Captain Alexander G. Monroe, USN
 
Captain Frederic D. Riley, USN
 
Captain William C. Robards, USN
 
Captain Robert A. Shriver, USN 
 
 
Army Commendation Medal
1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
 
Lieutenant Cdr Roger Garlow, USCG
 
Captain Louis H. Ginn V, USA
 
Lieutenant Col. Raymond R. Goodhart 
 
1st Lieutenant C. Fletcher Flemer III, USA 
 
Sergeant William H. McCracken, U.S. Army
 
1st Lieutenant William McLean, U.S. Army
 
Captain Ward R. Scull III, USA 
 
Specialist 5 John S. Shaw II, USA
 
Captain Cody J. Tinsley
 
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
 
Robert E. Mills, USA
 
Army Achievement Medal
1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
 
Captain Louis H. Ginn V, USA
 
Sergeant William H. McCracken, U.S. Army
 
Captain Cody J. Tinsley
 
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
 
 
Navy Achievement Medal
Vice Admiral John W. Craine, USN
 
Master Chief Petty Officer Jesse Hinson, USN
 
CDR Breckinridge Montague, USN
 
 
Coast Guard Achievement Medal
Lieutenant Collinson E. Burgwyn, USCG  
 
L.t. Commander Roger Garlow, USCG
 
 
Coast Guard Commandant’s Letter                
Lieutenant Collinson E. Burgwyn, USCG  
 
of Commendation
 
 
Navy and Marine Corps Medal
Lieutenant (jg) Frederick D. Goodwin Jr., U.S. Navy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
There have been several Christchurch alumni that worked throughout the summer of 2009 to collect as many names of Christchurch School Alumni Military Veterans. The volunteers understand that they have not found all of the names of alumni who have served our country and ask your help to identify others you may know.  The current list includes retired and active service men and women who attended Christchurch School - over 350 accumulated names. Please e-mail your comments to hgalleher@christchurchschool.org Associate Director of Development to let the School know of any additions or corrections to the list.

Christchurch School

49 Seahorse Lane,
Christchurch, Virginia 23031
804.758.2306