Christchurch School Military Veterans


Christchurch Alumni Veterans - (* = died in combat)
Woodford C. Harwood '23 U.S. Army
Herbert B. Mayers '23  U.S. Army
Edward T. Ryland '23 U.S. Army 
John C. Wyllie '24 U.S. Army
Charles Darbie '26 U.S. Army
Joseph K. Vandeventer '26 U.S. Army
Edmond K. Vertner '26 U.S. Army
William F. Robards '27  U.S. Navy
Richard J. Bischoff '28 U.S. Army
William P. Jones '28 U.S. Army
Robert W. Smethie '28 U.S. Navy
Donald W. Wingfield '28 U.S. Navy
William J. Gascoyne III '30 U.S. Army 
John B. Pinner II '30 U.S. Marine Corps
Frank B. Meacham '30  U.S. Marine Corps 
John W. Monroe '30 U.S. Army 
Kingsley N. Fisher '31 U.S. Army
Levin W. Lane IV '31 U.S. Army
John A.A. Luttrell Jr. '31 U.S. Army
William A. Pleasants Jr. '31  U.S. Army 
Cary B. Adkins '32 U.S. Army 
Everett L. Blake '32  U.S. Army
Russell Fisher MD '32 U.S. Navy
George C. Lockard Jr. '32  U.S. Army 
Frank M. Morton '32 U.S. Navy
Robert C. Nase '32  U.S. Army 
Lewis B. O'Hara '32 U.S. Army
Meredith L. Scott '32 U.S. Navy
Richard H. Simmonds '32 U.S. Army
Michael E.M. Wheat '32 U.S. Army
John R. Henderson III '33 U.S. Army
Lawrence W. Latane Jr. '33 U.S. Navy
Thomas S. Marchant '33 U.S. Army (AAF)
Nathaniel B. Page '33 
Edward M. Smith '33
U.S. Army
U.S. Army
George D. Adreon '34 U.S. Army
George A. Hilbert Jr. '34 U.S. Army (AAF)
Charles B. Leaf '34 U.S. Coast Guard
Edward K. Markell '34 U.S. Navy
George U. Pope '34  U.S. Army
Arthur Sherman '34  U.S. Navy
Harry H. Witzke Jr. '34 U.S. Navy 
Crombie J.D. Garrett '35 U.S. Marine Corps
Joyce C. Gilliam Jr. '35 U.S. Army
*Richie Henderson '35 U.S. Navy
Miles A. Libbey Jr. '35  U.S. Navy 
Thomas M. R. Mayo '35  U.S. Army 
Walter A. Hazelwood '36  U.S. Army 
Harry E. Karr Jr. '36  U.S. Army 
David E. Latane '36 U.S. Army (AAF)
Lawrence G. Lewis '36 U.S. Army
Tazewell L. McCorkle '36 U.S. Army
Roland B. Miller '36 U.S. Army 
Wilson T. Shelton '36  U,S. Army 
*Sydney A. Vincent Jr. '36 U.S. Army
William V. Ward '36  U.S. Army 
John A.B. Davies '37 U.S. Army
*Robert Jones '37 U.S. Army
Thomas D. Martin '37 U.S. Navy
Thomas R. Slingluff Jr. '37  U.S. Army (AAF) 
Dudley Amoss '38 U.S. Army (AAF)
Stuart J. Fuller Jr. '38 U.S. Army (AAF)
Frederick Deane Goodwin Jr. '38 U.S. Navy
Cecil W. Page Jr. '38 U.S. Army
John T. Vance III '38  U.S. Army 
Charles E. Ayers '39 U.S. Army
William F. Byers '39 U.S. Army
Robert S. Caperton '39 U.S. Army
James L. Chavasse '39 U.S. Army
Jim Dischinger '39 U.S. Army
William A. Fenner '39 U.S. Army
Stuart J. Fuller Jr. '39 U.S. Air Force
Fielding Greaves '39 U.S. Army
Earnest D. Harding '39 U.S. Army
Malcus S. Horton '39 U.S. Air Force
Thomas G. Jones III '39 U.S. Army
James M. Lipsey '39  U.S. Army 
Roger Moorman '39 U.S. Navy
John H. Norton '39 U.S. Army
Herbert S. Osborn '39 U.S. Army
Carlton L. Slate '39 U.S. Army
Wiley P. Ballard '40  U.S. Army 
Julian W. Clarkson '40 U.S. Navy
Thomas D. Crittenden '40 U.S. Coast Guard
Thomas A. Devan '40  U.S. Army 
Henry K. Fowle '40 U.S. Navy
*Robert G. Holloway '40 U.S. Army (AAF)
Ellis H. Joyner '40 
Walter D. Shields Sr. '40
U.S. Marine Corps 
U.S. Navy
Joseph T. Warren Sr. '40 U.S. Army (AAF)
Nathaniel F. Young '40 U.S. Army
Vincent Canby '41 U.S. Navy
Carroll C. Chowning Jr. '41 U.S. Navy
Hugh Dischinger '41 U.S. Army (AAF)
Catesby T. Field Jr. '41  U.S. Army 
Eugene A. Hildreth V '41 U.S. Navy
Segar Hinkle '41 U.S. Army (AAF)
Freeland Mason '41 U.S. Army
Charles B. Tebbs '41 U.S. Marine Corps
Hunter T. Wagener Jr. '41 U.S. Army
Col. James Breckinridge '42 U.S. Marine Corps
William F. Bowman '42  U.S. Army
V. Randolph Chowning Jr. '42 U.S. Army (AAF)
Charles Henry Cline '42 U.S. Army
James S. Davenport '42 U.S. Army
Eugene Deas '42 U.S. Navy
Forrest B. Holloway '42 U.S. Army
Robert H. Mumper '42 U.S. Army (AAF)
Thomas P. Peyton III '42 U.S. Marine Corps
Frank S. Tavernner III '42  U.S. Army 
Robert M. Treser '42 U.S. Army
W. Langley Wood '42 U.S. Navy
William C. Styron '42 U.S. Marine Corps
William “Mick” Bowman '42 U.S. Army
Francis P. Jones '42 U.S. Navy
Britton Wagstaff '42 U.S. Army 
William R. Winder '42 U.s. Army
John K. Cowperthwaite '43 U.S. Navy
John W. Flemer '43 U.S. Army 
Archibald C. Harrison '43 U.S. Navy
Robert N. Hinkel '43 U.S. Navy
Clifford W. Hubbard Jr. '43 U.S. Army
Roger S. Pile '43 U.S. Marine Corps
Chester D. Porter Jr. '43 U.S. Army
Stephen Lee Thorne '43 U.S. Army (AAF)
Howard E. Topping Jr. '43  U.S. Navy 
Edward P. von Walter '43 U.S. Navy
William C. Vandeburgh '43  U.S. Army 
*Lewis B. Cardozo '44 U.S. Marine Corps
Thomas A. Flemer '44  U.S. Army 
Daniel M. Greathead '44  U.S. Army 
William C. Hogge '44 U.S. Air Force
Robert B. Lloyd '44 U.S. Army
George J. Magnus Sr. '44 U.S. Army
Franklin P. McGinnes '44 U.S. Navy
Jebil Moll '44 U.S. Army
*Joseph Thrift Jr. '44 U.S. Army
Hart Waller Whittemore '44 U.S. Navy
A. Wallace Wooten '44  U.S. Army 
Powell W. Davis '45 U.S. Air Force
Richard E. Marshall '45  U.S. Army 
Collins Snyder '45 U.S. Navy
Jesse W. Topping '45  U.S. Army (AAF) 
William T. Vrooman '45  U.S. Army 
Thomas C. Cardozo '46 U.S. Marine Corps
Hodges Gallop '46 U.S. Coast Guard
William C. Avery '47 U.S. Coast Guard
John B. Bullard Jr. '47 U.S. Navy
Frank F. Churchill '47 U.S. Army 
James M. Miller '47 U.S. Army
Byron W. Graves Jr. '48 U.S. Army
A. Daniel Alexis Jr. '49 U.S. Navy
Robert Chewning '49 U.S. Navy
L. Ward Edwards '49 U.S. Navy
David M. Kippenbrock '49 U.S. Navy
John H. W. Rhein III '49 U.S. Army
Robert R. Simmons '49  U.S. Army 
George W. St. Clair '49 U.S. Navy
I. Edward Trotter Jr. '49 U.S. Army
Frederick P. Anthony '50 U.S. Marine Corps
Cuthbert Bristow '50 U.S. Army
William C. Bryson Jr. '50 U.S. Marine Corps
Joseph A. Eggler '50 U.S. Coast Guard
William R. Griffin '50 U.S. Army
Archer Goodwin '50 U.S. Coast Guard
Richard G. Moncure '50 U.S. Air Force
Eugene A. Tinsley '50 U.S. Marine Corps
Walter Lord '51 U.S. Army
Woodson T. Ralston '51 U.S. Navy
Silas W. Barnes Jr. '52 U.S. Army
James F. Chase, Jr. '52 U.S. Army
Robert L. Montague '52 U.S. Navy
Buford M. Parsons, Jr. '52 U.S. Army
John G. Pollard III '52 U.S. Army
William H. Street III '52 U.S. Army
William H. Dabney '53 U.S. Marine Corps
Roy A. Cather Jr. '53 U.S. Army
Gerald L. Cooper '53 U.S. Navy
Joel McGurk '53 U.S. Navy
Woodson T. Ralston '53 U.S. Navy
Frank Willoughby '53 U.S. Air Force
Edward W. Cather II '54 U.S. Navy
Henry H. Eichelburger '54  U.S. Army 
E. Worth Higgins Jr. '54 U.S. Army
Otho L. Gladding III '54 U.S. Army
William C. Tulloss '54 U.S. Army
Philip H. Wallace Sr. '54  U.S. Army 
Charles F. Wilkins II '54 U.S. Air Force
William M. Ferguson Jr. '55 U.S. Navy
Thomas L. Grove Jr. '55 U.S. Air Force
L. Easley Spencer '55 U.S. Army
Taliaferro Bargamin '56 U.S. Air Force
S. Woodruff Bentley '56 U.S. Air Force
F.H. Daniel Cook '56 U.S. Coast Guard
David H. Herndon '56 U.S. Coast Guard
Jesse Hinson '56 U.S. Navy
John S. Hopewell '56 U.S. Navy
Charles A. Ferguson II '56 U.S. Army
William Davis Grove '56 U.S. Marine Corps
Horace C. Robison Jr. '56
Alfred L. Stratford '56
U.S. Navy
U.S. Army
James L. Bennett Jr. '57 U.S. Army
Littleton B. Cockrell '57  U.S. Army 
James W. Ferrell, III '57 U.S. Army
Roger Garlow '57 U.S. Coast Guard
Michael Kelly '57 U.S. Marine Corps
Herbert M. Wolfrey Jr. '57 U.S. Army
Owen Bowser '58 U.S. Marine Corps
Darwin R. Harrold '58 U.S. Army
H. Murrell McLeod '58 U.S. Navy
Mason T. New '58  U.S. Coast Guard 
Gregory F. Smith Sr. '58 U.S. Navy
Ennolls A. Stephens Jr. '58 U.S. Coast Guard
John Stock '58 U.S. Army (NGUS)
Thomas B. Booth '59  U.S. Navy 
H. Thomas Fisher '59 U.S. Coast Guard
John H. Toole '59 U.S. Army
Willis B. Ennis '59 U.S. Army
James K.M. Newton III '59 U.S. Marine Corps
Robert B. Powell '59 U.S. Army
Leavenworth Ferrell '59 U.S. Marine Corps
Thomas G. McMillan '59 U.S. Coast Guard
Christopher N. Banks '60 U.S. Air Force
Frank D. Drumheller Jr. '60 U.S. Marine Corps
W. West Foster '60 U.S. Army
Alexander G. Monroe '60 U.S. Navy
James S. Jefferson '60  U.S. Army
George M. Temple '60 U.S. Marine Corps
William A. B. Thomas '60 U.S. Navy
Nathaniel P. Ward IV '60 U.S. Army
George W. Warren IV '60 U.S. Army
Vance A. Webb '60 U.S. Air Force
James R. Chambers '61 U.S. Army
Robert R. Goodhart '61 U.S. Army
Robert Gould '61 U.S. Air Force
G. Garland Jefferson '61 U.S. Army
Paul F. Judson Jr. '61 U.S. Air Force
Thomas W. Klingelhoefer '61 U.S. Navy
Ward R. Scull III '61  U.S. Army 
Robert A. McMillan '61 U.S. Navy
Allen Watts Staples Jr. '61 U.S. Army
Beverley R. Tucker III '61  U.S. Army 
Benjamin A. Warthen '61 U.S. Army 
John R. Wilhoite '61 U.S. Army (NGUS)
John J. Ambler Jr. '62 U.S. Army (NGUS)
Richard B. Bowles MD '62 U.S. Army
James D. Enochs '62 U.S. Marine Corps 
E. Emery Gray '62 U.S. Army
Willis M. Gregory '62  U.S. Marine Corps 
David L. Henderson '62 U.S. Army
Dunbar Lawson '62 U.S. Navy
Garnett O. Lee III '62 U.S. Marine Corps
Roderic Leland '62    U.S. Navy
Alfred P. Scott '62 U.S. Marine Corps
John S. Shaw II '62 U.S. Army
John E. Decher III '63  U.S. Marine Corps 
William McLean '63 U.S. Army
Lewis B. Puller Jr. '63 U.S. Marine Corps
 Jonathan M. Samet '63 U.S. Army
Charles C. Tylander '63 U.S. Navy
Sterling R. Bolling Jr. '64 U.S. Air Force
Robert E. Banks '64 U.S. Navy
John W. Craine Jr. '64 U.S. Navy
C. Fletcher Flemer III '64 U.S. Army
Davidson J. Gill '64 U.S. Army
Dabney N. Lewis '64 U.S. Army
Capt. Robert E. Mills '64 U.S. Army
Ian Refo '64 U.S. Navy
Robert F. Turner, '64 U.S. Army
Will J. Wallace III '64 U.S. Marine Corps
David W. Ware Jr. '64 U.S. Army
Thomas H. Welsh III '64 U.S. Marine Corps
George R. Wood '64 U.S. Marine Corps
James A. Boone '65 U.S. Army
F. Willson Craigie '65 U.S. Army
Joseph B. Farrar '65 U.S. Army
Arthur Lipscomb III '65 U.S. Army
George R. Scott '65 U.S. Navy
Walter D. Shield Jr. DDS '65 U.S. Army
Tim Tepper Jr. '65 U.S. Coast Guard
Patrick D. Thrasher '65 U.S. Army
John Smart '65 U.S. Army
Edwin G. Ball '66  U.S. Marine Corps
F. Breckinridge Montague '66 U.S. Navy
John D. Drumheller '66 U.S. Navy
Brandt Everhart '66 U.S. Army
George S. Kemp III '66  U.S. Army 
Douglas Long '66 U.S. Marine Corps
I. Christopher Parrish '66 U.S. Army
J. Boyd Spencer '66 U.S. Army
John F. Vogel '66  U.S. Army (NGUS) 
Jerome P. Brumby '67 U.S. Air Force
Paul M. Fleming '67 U.S. Army
Gugy A. Irving Jr. '67 U.S. Air Force
David R. McLaughlin '67 U.S. Army
Thomas H. Redfern '67 U.S. Army
William Butler '68
David Dufek '68
U.S. Marine Corps
U.S. Navy
Douglas E. Flemer '68 U.S. Coast Guard
William Y. White III '68 U.S. Navy
Stuart Keith Eutsler Jr. '69 U.S. Navy
Frank Henson '69 U.S. Marine Corps
Mark Holt '69
Virgil Harrison Marshall Jr. '70
U.S. Navy
U.S. Army (NGUS)
James A. Packett Jr. '70 U.S. Air Force
E. Carlton Wilton, Jr. '70 U.S. Army (NGUS)
Guy Andrews '73 U.S. Marine Corps
Edwin A. Friend III '73 U. S. Navy
Charles E. Hunter II '73 U.S. Army
Braxton Valentine '73 U.S. Marine Corps
Thomas G. Skinner '74 U.S. Army
Scott R. Wilmot '74  U.S. Navy
John C. Lemmon '75  U.S. Marine Corps
William Copes Wescott III '75 U.S. Army
Edward L. Bowie Jr. '76  U.S. Army 
P. Edward Bentley '77 U.S. Marine Corps & U.S. Air Force
William H. McCracken '80 U.S. Army
Thomas H. Deane '82 U.S. Army
Richard G. Hobson Jr. '82 U.S. Army
Vernon K. Mudd '82 U.S. Navy
Mark P. Vakos '82 U.S. Army
Matthew B. Smith '84 U.S. Navy
William E. Radcliffe '88 U.S. Navy
KC Rivera '88 U.S. Army
Jay Council '90 U.S. Army
John Fleet '90 U.S. Navy
Greg Belkin '91 U.S. Navy
Elvin Cabrera '91 U.S. Army
Brett Di Piero '91 U.S. Air Force
Ralph E. Mayer '91 U.S. Army
Andrew B. Spencer '91 U.S. Army
Trip Ellis '92 U.S. Marine Corps
Shelley Gill '92 U.S. Air Force (NGUS)
John Newton '93 U.S. Army
Santiago R. Morales '95 U.S. Army
Jon B. Smith '96  U.S. Army 
Edwin Sherman '97 U.S. Army
Peter Scheu '98 U.S. Navy
Meredith Adkins '00 U.S. Navy
Ashton Crabtree '00 U.S. Navy
Brad Fertig '00 U.S. Coast Guard
Alejandro Moreno '01  U.S. Army 
Drew Brownson '02 U.S. Air Force
Brooks Auger '03 U.S. Army
Charles N. Lewis '03 U.S. Army
Ned Burgwyn '04 U.S. Coast Guard
L.H. Ginn V '04 U.S. Army
Cody J. Tinsley '05 U.S. Army
Isaiah Murray '05 U.S. Air Force
Matthew J. Fluhr '07 U.S. Navy
Daniel Crouch '08 U.S. Navy
Andrew Schroeder '10
Taylor A. Byrd '11
U.S. Navy
U.S. Army (NGUS)
Shaquille J.Townsend '12
Amanda Eldridge '12
U.S. Navy
U.S. Army
Parker Byrd '13 U.S. Army
Edward L. Bowie III '14 U.S. Army
Trent E. Bishop '92 U.S. Marine Corps
Faculty/Staff Veterans:
William D. Smith Jr. U.S. Army
Truman D. Sherer U.S. Army
William P. Jones '28 U.S. Army
Richard J. Bromley U.S. Army
Willis H. Wills U.S. Army
Robert M. Yarbrough Jr. U.S. Army (AAF)
Richard "Dick" Working U.S. Army (AAF)
Hatcher C. Williams U.S. Army
Thomas L. Grove U.S. Army
William J. Davies Sr. U.S. Army
Henry S. Hackney U. S. Army (AAF)
C. Edwin Cox U.S. Coast Guard
Edward Kearney U.S. Army (AAF)
Gerald L. Cooper '53 U.S. Navy
Robert C. Goodman Jr. U.S. Army
Albert E. McCue U.S. Army
Floyd Milby U.S. Navy
Grover C. Jones Jr. U.S. Navy
William Ferrell U.S. Navy
Fredrick D. Riley Jr. U.S. Navy
Frank F. Smart Jr. U.S. Navy
R. Christian Willaford U.S. Navy
William A. Nunn Jr. U.S. Army
Fredric D. Riley U.S. Navy
James C. Taylor U.S. Navy
Willie Wills U.S. Coast Guard
William A. Schroeder Jr. U.S. Navy
The Reverend Edward M. Gregory U.S. Army 
Peter B. Southmayd U.S. Marine Corps
William Young U.S. Navy
Robert A. Shriver  U.S. Navy 
J.T. Jones U.S. Navy
William H. Evans III U.S. Army
Randal Brown U.S. Army
Dale Peterson U.S. Army
Personal Awards presented to Christchurch School Alumni and Faculty
Navy Cross Colonel William H. Dabney, USMC
Captain William A. Young, USN
Distinguished Service Medal Vice Admiral John W. Craine Jr. USN
Silver Star Colonel William H. Dabney, USMC
Joseph B. Farrar, USA 
1st Lientenant C. Fletcher Flemer III, USA
Lieutenant Richie N. Henderson, USN
Lieutenant Lewis B. Puller Jr., USMC
Major Sydney Vincent, USA
Legion of Merit Vice Admiral John W. Craine Jr., USN
Captain William C. Robards, USN
Captain Robert A. Shriver, USN
Captain William A. Schroeder Jr., USN                                                                                
Distinguished Flying Cross Colonel Frederick Anthony, USMC
Lieutenant Col. David E. Latane, USAF
Captain William A. Schroeder Jr. USN 

Robert E. Mills, USA
Major Thomas R. Slingluff, Jr. USA (AAF)
Bronze Star Medal Lewis B. Cardozo, USMC
Colonel William H. Dabney, USMC
1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
Major William W. Emory, USA
Sergeant Joseph Farrar, USA
1st Lieutenant C. Fletcher Flemer III, USA 
Major Stuart J. Fuller Jr., USA
Davidson J. Gill, USA
Captain Louis H. Ginn V, USA
Lieutenant Col. Raymond R. Goodhart
The Reverend Edward M. Gregory 
1st Lieutenant Willis Gregory, USMC
Major L. Winder Lane, USA
Colonel William A. Nunn Jr., USA
1st Lieutenant William McLean, U.S. Army
T/Sgt Robert H. Mumper, USAAF
Colonel Cecil W. Page, USA
Captain Cody J. Tinsley
Captain Nathaniel P. Ward IV, USA
1st Lieutenant George Warren IV, USA
Major Robert M. Yarbrough Jr., U.S. Army
Robert E. Mills, USA



Robert B. Powell , USA
Purple Heart Medal William “Mick” Bowman, USA
PFC Lewis B. Cardozo, USMC
Major William W. Emory, USA
Sergeant Joseph Farrar, USA
Lieutenant Richie N. Henderson, USN
1st Lieutenant Willis Gregory, USMC
Captain Thomas S. Marchant, USAAF
Lieutenant Lewis B. Puller Jr., USMC
Major Sydney Vincent, USA
Lieutenant Hunter Wagener, USA
Captain Nathaniel P. Ward IV, USA
R.H. Langley Wood, USN
Robert E. Mills, USA

Defense Meritorious Service Medal Captain Alexander G. Monroe, USN
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
Joint Services Commendation Medal Lieutenant Colonel Mark Vakos, USN
Joint Services Achievement Medal Captain Cody J. Tinsley
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
Meritorious Service Medal Vice Admiral John W. Craine Jr., USN
1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
Captain Alexander G. Monroe, USN
Captain Robert A. Shriver, USN 
Captain Cody J. Tinsley
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
Captain Louis H. Ginn, USA
Air Medal Vice Admiral John W. Craine Jr., USN
V. Randolph Chowning, USAAF
1st Lieutenant C. Fletcher Flemer III, USA 
Lieutenant Col. Raymond R. Goodhart 
Lieutenant Col. Fielding Greaves, USA
Lieutenant Col. David E. Latane, USAF
Captain Thomas S. Marchant, USAAF
T/Sgt Robert H. Mumper, USAAF
1st Lieutenant Herbert S. Osborn, USAAF
Captain  William A. Schroeder Jr., USN
1st Lieutenant George Warren IV, USA
Robert E. Mills, USA

Major Thomas R. Slingluff, Jr. USA (AAF)

Navy  Commendation Medal Vice Admiral John W. Craine, USN
Master Chief Petty Officer Jesse Hinson, USN
Colonel William H. Dabney, USMC
Captain Alexander G. Monroe, USN
Captain Frederic D. Riley, USN
Captain William C. Robards, USN
Captain Robert A. Shriver, USN 
Army Commendation Medal 1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
Lieutenant Cdr Roger Garlow, USCG
Captain Louis H. Ginn V, USA
Lieutenant Col. Raymond R. Goodhart 
1st Lieutenant C. Fletcher Flemer III, USA 
Sergeant William H. McCracken, U.S. Army
1st Lieutenant William McLean, U.S. Army
Captain Ward R. Scull III, USA 
Specialist 5 John S. Shaw II, USA
Captain Cody J. Tinsley
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
Robert E. Mills, USA

Army Achievement Medal 1st Sgt. Thomas H. Deane, USA
Captain Louis H. Ginn V, USA
Sergeant William H. McCracken, U.S. Army
Captain Cody J. Tinsley
Lieutenant Colonel Mark Vakos, USA
Navy Achievement Medal Vice Admiral John W. Craine, USN
Master Chief Petty Officer Jesse Hinson, USN
CDR Breckinridge Montague, USN
Coast Guard Achievement Medal Lieutenant Collinson E. Burgwyn, USCG  
L.t. Commander Roger Garlow, USCG
Coast Guard Commandant’s Letter                 Lieutenant Collinson E. Burgwyn, USCG  
of Commendation
Navy and Marine Corps Medal Lieutenant (jg) Frederick D. Goodwin Jr., U.S. Navy
There have been several Christchurch alumni that worked throughout the summer of 2009 to collect as many names of Christchurch School Alumni Military Veterans. The volunteers understand that they have not found all of the names of alumni who have served our country and ask your help to identify others you may know.  The current list includes retired and active service men and women who attended Christchurch School - over 350 accumulated names. Please e-mail your comments to hgalleher@christchurchschool.org Associate Director of Development to let the School know of any additions or corrections to the list.

Christchurch School

49 Seahorse Lane,
Christchurch, Virginia 23031
804.758.2306